Ühisrahastus (P2P ehk peer to peer lending) on investeerimisviis, mille puhul saad teenida tulu teiste inimeste laenude rahastamise teel.
Ühisrahastusplatvormile saab konto teha igaüks ning seejärel on võimalik mugavalt laenata oma raha teistele ja teenida seejärel intressitulu, just nagu laenufirmad teenivad laenuintressidelt tulu.
Ühisrahastuse kaudu saab rahastada nii tavalisi tarbimislaenusid kui ka kinnisvaralaenusid ja ärilaenusid.
Kuidas alustada ühisrahastusse investeerimist?
Financer.com on teinud sinu jaoks ühisrahastusega alustamise eriti lihtsaks! Piisab vaid meie võrdlustabeli uurimisest – tabelisse on koondanud usaldusväärsed ühisrahastusplatvormid, kus saad parima tootluse ja funktsionaalsuse osaliseks.
LOE LISAKS // https://financer.com/ee/saastmine/uhisrahastus/
Miks investeerida ühisrahastusse?
Ühisrahastuses investeerimise plussid +
- Oodatav tulu on kordades suurem kui hoiukontol raha hoides – tavaliselt ca 11-12%.
- Väga mitmekülgne – võid oma raha suunata kas või 100 erinevale laenule.
- Investeerimine on ülimalt lihtne ja ei nõua erilist oskust.
- Investeerida saab väga väikeseid summasid – alates 10-20 eurost.
Ühisrahastuses investeerimise miinused –
- Ühisrahastus pole veel korralikult reguleeritud Eestis.
- Riskid on väga suured – laenud kipuvad “hapuks” minema ehk sa ei pruugi oma investeeringut korralikult tagasi saada.
- Investeeringud on võrdlemisi lühiajalised.
- Puudub kindel tulevik, st kui laen saab tasutud ja saad oma raha tagasi, pead otsima uusi jahimaid ehk uusi investeerimisvõimalusi.
Kuidas valida ühisrahastuses parimad investeeringud?
Laenud, mis jõuavad investoriteni, on juba läbinud taustakontrolli: eraisikud on pidanud tõestama oma maksevõimekust ning kinnisvaralaenude puhul on samuti kontrollitud ettevõtte taust. See tähendab, et üldiselt on laenud juba niigi üsna turvalised. Siiski aga ei tohi kaotada oma valvsust – kunagi ei tohiks pimesi investeerida igasse ühisrahastuslaenu. Siin on mõned kuldreeglid, mida peaksid alati ühisrahastuses järgima:
- Vali kõrgem krediidiskoor: kui vähegi võimalik, investeeri kõrgema krediidiskooriga laenudesse. Seda väiksem on võimalus, et laen läheb hapuks (kuigi isegi A+ reiting ei ole mitte mingi garantii).
- Investeeri korraga väike summa: sa ei tohiks kunagi kogu oma raha panna ainult 1-2 investeeringu alla. Jaota raha korralikult laiali erinevate laenude vahel ja tee seda väikeste summade kaupa.
- Ära kiirusta: kui hetkel ei ole ühtegi ahvatlevat investeerimisvõimalust, siis ära torma investeerima viletsamatesse laenudesse. Selle asemel ole kannatlik ja oota, kuni avaneb parem võimalus.
- Analüüsi laenusumma ja -perioodi suhet: 2000-eurose laenu finantseerimine võib tunduda ahvatlev, kuid kui laenutaotleja krediidiskoor on C ja laenuperiood on ebareaalselt lühike, ei ole see kõige mõistlikum investeering. Mõtle alati, kas summa ja perioodi suhe tundub sulle loogiline.
- Vali võimalusel tagatisega laenud: kui võimalik, investeeri tagatisega laenudesse. Osad platvormid pakuvad seda ning nii on laenusumma tagasisaamine märksa kindlam.
- Kasuta tagasiostugarantiid: võimalusel investeeri laenudesse, mis on kaitstud portaalipoolse tagasiostugarantiiga. Paljud platvormid pakuvad sellist võimalust.