Krüptosse investeerimine

Krüpto võimaldab igaühel saada kauplejaks. Ei ole vaja registreeruda maakleri juures, maksta kalleid tasusid, saada kaupleja staatust või midagi sellist kui tegemist on krüptokauplemisega. Lihtsalt looge konto börsil ja alustage kauplemist. See on kättesaadavam ja põnevam kui aktsiate, kulla või kinnisvaraga.

Investeerimine on riskantne tegevus, kuid raha enda heaks tööle panemine on aja jooksul äärmiselt tasuv. Krüptovaluutade maailm sisaldab suuri kõikumisi mõlemas suunas, pakkudes nii uskumatuid kasumeid kui ka purustavaid kahjumeid. Võrreldes traditsiooniliste aktsiatega on krüptorahad äärmiselt volatiilsed ja nõuavad investoritelt igasugusteks stsenaariumideks valmistumist. Paaniline müük ja FOMO tõttu ostmine ei aita pikemas perspektiivis kunagi ja kuna turu liikumine on väga kõikuv, võib aidata asju ühtlustada suurema pildi vaatamine.

krüptosse investeerimine

Investeerimine krüptorahasse tundub väljastpoolt keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne ja kõigepealt tuleks teha uurimistööd ja määrata kindlaks, milline on parim krüptoraha, millesse investeerida. Analüüsite hinna ajalugu, uurite valuuta whitepaper-it, et hinnata selle väärtust turul, ja püüate arvestada sündmusi, nagu valitsuse määrused ja kuulsuste promo. Mõned investorid otsivad krüptovaluutasid, millel on pikaajaline kogemus väärtuse suurendamisel, teised eelistavad turul uustulnukaid, sest nende väärtus võib üsna kiiresti plahvatada. Otsustamine millisesse krüptovarasse investeerida on nii kunst kui ka teadus. On põhjus, miks isegi kõige kogenumad professionaalid kaotavad mõne investeeringuga raha.

Krüpto mõisted ja struktuur

  • krüptoraha/krüptovara – detsentraliseeritud isereguleeruv maksetesüsteem, võrgu ja tarkvara läbipaistvus
  • FIAT raha – valitsuste ja keskpankade poolt väljastatud ning kontrollitud, ei oma sisemist väärtust
  • plokiahel – ülekannete register
  • vahetuskeskkond – Kraken, turu ja likviidsuse pakkuja (Nasdaq)
  • privaatvõti – millega saab ülekannet teha (allkirjastada)
  • avalik võti – millega saab kontoseisu vaadata ning raha saata
  • räsi, räsifunktsioon – matemaatiline võrrand, mille eesmärk on standardiseerida ja struktureerida andmeid mõisted

Mis on kaevandamine

  • emiteerib süsteemi uut raha/vara, uuendab plokiahelat
  • arvutamine, kinnituste andmine
  • pidevalt loositakse välja preemiaid -> uued tokenid, mille saab endale kaevandaja

Token ehk pääsmik, krüptograafiline võti, mis lubab teha kuskil süsteemis midagi

  • maksetokenid – raha iseloomuga token
  • investeerimistokenid – vara iseloomuga token
  • access token/utility token/kasutustoken – ID-kaart, uksekaart, piletid jne

Krüpto STRUKTUUR

  1. kaevandajad pakuvad võrgu ülalhoiu teenust ning saavad auhindu
  2. kasutajad kasutavad võrku, maksavad teenustasusid
  3. arendajad arendavad võrku, loovad uut funktsionaalsust ning on samas investorid
  • ICO – initial coin offering – tõstetakse raha, enamasti mingi süsteemi toimimiseks
  • rahakott (wallet) – privaatvõtme hoidmise koht – paberil, riistvaraline, desktop, mobiilirakendus ..

Krüptovarade liigid

  1. Maksetoken ehk krüptovääring (coin)
  • nagu alternatiivvaluuta –kokkuleppeline, teatud ringkonnas kasutusel olev vahetusraha.
  • ei oma sisemist väärtust ei oma, hind kujuneb pakkumise-nõudmise tulemusena.
  • krüptovääringuid saab kasutada
  • maksevahendina (vahetan selle kaupade või teenuste vastu),
  • investeeringuna (loodan väärtuse kasvule) või
  • kaupvarana (ostan ja müün erinevaid krüptovääringuid, loodan sellega raha teenida; analoogia Forexi tehingutega).
  • näiteks mõned tuntumad: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Monero (XMR).
  1. Tokenid – laiem
  • tokenite väljastamiseks korraldatakse ICO (initial coin offering) – seega on tokenite korral enamasti teada ka teine osapool, kes need tokenid väljastas, võib öelda, et mingisugune lepinguline suhe on olemas.
  • tokenitega on seotud õigused:

1) investeerimistoken, nagu väärtpaber (security token) – esindab tulutoovaid varasid, nagu osalus ettevõttes, õigus dividendidele või intressidele. Sisult on need nagu investeeringud, sarnased aktsiate, võlakirjade või tuletisväärtpaberitega. Panustad raha – saad raha tulevikus vastu (loodetavasti).

2) kasutustoken (utility token) – annab õiguse mingile teenusele või kaubale, võib anda õiguse allahindlusele või premium-ligipääsule. Samuti võib siia liigitada annetused või toetused. Sisult võiks võrrelda seda liiki kinkekaardi või tarkvaralitsentsiga. Panustad raha – saad tulevikus vastu midagi (kontsernipiletid, pilvemajutuse maht, arvutiressurss, hea tunde annetusest vm).

Krüptotehingute füüsilise isiku tulu maksustamine

Füüsilisel isikul tuleb krüptorahaga kauplemisest saadud tulu deklareerida, samuti tuleb deklareerida tulu, mis on saadud krüptoraha konverteerimisest tavavaluuta vastu, krüptoraha vahetamisest mõne muu krüptoraha vastu või krüptorahaga tasumisest kaupade või teenuste eest. Krüptoraha kaevandamisest saadud tulu on füüsilise isiku ettevõtlustulu.

Deklareerida tuleb ka need maksustatavad tulud, mis on saadud krüptorahas, näiteks üür, intress, ettevõtlustulu jne. Artiklis selgitame, millistel juhtudel peab füüsiline isik krüptorahas saadud tulu deklareerima. Mõiste “krüptoraha” tähendab vahetusvääringut, mida kasutatakse nt kaupade või teenuste müümisel/ostmisel, samuti investeerimisel, mille eesmärgiks on säilitada või suurendada krüptoraha väärtust. Krüptoraha hulka kuuluvad näiteks Bitcoin, Ether, Litecoin jne

Krüptotehingute tulu tekkimine:

Tulu saab tekkida erineval viisil, näiteks:

  • krüptoraha hinnamuudatusest, mis tekkis müües/vahetades krüptoraha tavavaluuta või teise virtuaalvääringu vastu
  • krüptoraha eest kaupade/teenuste eest tasumisel
  • krüptoraha kaevandamisest
  • arvuti andmemahu rentimisest
  • saades tehtud töö eest tasu krüptorahas

Millal tulu ei tekki, mõned näited:

  • krüptoraha annetamisest
  • ostes krüptoraha tavavaluuta (nt euro, USA dollar) eest
  • kandes krüptoraha enda elektrooniliste rahakottide vahel
  • kinkides krüptoraha

Tulu maksustamisel tuleb krüptoraha ostu- ja müügihind või saadud tulu ümber arvutada eurodesse tulu saamise või kulu tegemise kuupäeval kehtinud krüptoraha vahetuskursi (turuhinna) alusel.

Krüptoraha keskmise vahetuskursi leidmisel on abiks turuülevaade avaneb uues vahekaardis.

Turutingimustel tehingu korral võib kasutada turuhinnana ka selle keskkonna vahetuskurssi, kus tehing toimus. Kui keskkonnas, kus tehakse tehinguid krüptorahas, on toodud vahetuskurss muu traditsioonilise valuuta kaudu, nt USA dollar, siis tuleb summa eurodesse ümber arvestada, kasutades keskpanga päevakurssi Eesti Panga veebilehelt Valuutakursid

Kasutatud artiklid: https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kruptoraha

Krüptotehingute osaühingus maksustamine

Krüptoraha vahetustehingute, rahakotiteenuse, kaevandamise ja platvormiteenuse osutamise puhul võib kaasneda käibemaksu tasumise kohustus.

Käibemaksu mõistes virtuaalsete valuutade vahetamine on finantstehing

Vastavalt kohtulahendile:  (EU kohtuotsus 22.10.2015 nr C-264/14)

Kaevandaja tulu – maksuvaba käive

Krüptovahendusportaalid/infrateenused – maksuvaba käive, aga osa võib olla maksustatav

  • seotud kuludelt käibemaksu tagasi küsida ei saa
  • välismaalt ostetud virtuaalsetelt ja elektroonsetelt teenustelt tuleb käibemaks tasuda (piiratud käibemaksukohustusluse teema)

Kasutatud kirjandus //Investeeringute raamatupidamine krüptod 18.01.2023 // Autor:  Krista Teearu

Saab krüptode kohta lugeda veel soetades e-raamat: https://pilvekool.ee/

Kui riskantne on krüptovaluutadesse investeerimine?

Krüptoturg on väga ettearvamatu ja loob sama sageli miljonäre kui viib inimesi pankrotti. Ei ole ühtegi objektiivselt riskivaba võimalust millessegi investeerida ning ainult intuitsioon ja kogemus aitavad teil võidukalt lahkuda. Kui palju peaksite investeerima, sõltub sellest, kui palju olete valmis kaotama, ja see peaks andma teile õiglase ettekujutuse krüptovaluutasse sisenemise riskitasemest. Erinevalt traditsioonilisest aktsiaturust ei ole siin mingeid tsentraliseeritud üksusi, kes millegi eest vastutaksid. See muudab plokiahela valdkonna ideaalseks pettuste läbiviimiseks ja on ülioluline investeerida ainult sellistesse projektidesse, mida peate tõeliselt väärtuslikuks. See, et vara väärtus tõuseb, ei tähenda tingimata, et see on midagi väärt. Alates petturlikest ICO-dest kuni jultunud pump-and-dump skeemideni on krüptoturgude paremaks mõistmiseks palju õppida. Te ei saa projektist kasu lõigata, kui te ei oska selle väärtust tuvastada.

Milliseid krüptorahasid on olemas?

Erinevate altcoinide seas, mida saab osta, pakuvad stablecoin’id krüptovaluuta mitmekülgsust koos fiat-valuuta stabiilsusega. Näiteks Tether (USDT) on populaarne stabiilne valuuta, mille väärtus on seotud USA dollariga. See võimaldab kauplejatel hetkega turult väljuda või siseneda, ilma et nad peaksid ootama fiat-valuutade konverteerimist krüptodeks. Andmete kohaselt on olemas üle 5000 altcoini, kuid mitte kõik neist ei ole teie raha väärt ja enamik neist ei ole tõenäoliselt ka teie aega väärt. Siiski ei ole altcoini dollariline väärtus alati proportsionaalne sellega, kui väärtuslik see tegelikult on. Paljud kasulikud tokenid on kasulikumad nende poolt võimaldatavate teenuste kui nende sisemise väärtuse poolest. Tehniliste näitajate ja trendijoontega on lihtne eksida, kuid eriti varajaste projektide puhul on oluline investeerida ainult tõelistesse projektidesse, mis suudavad turule väärtust pakkuda. Võimatuna kõlavad lubadused on sageli just seda – võimatud. Tee ise uurimistööd enne portfelli mis tahes osa pühendamist krüptovaluutadele ja hoiduge kõigest, mis isegi kaugelt tundub juba mingi turundusskeemina.

Kust saab krüptoraha osta?

Digitaalseid varasid saab osta, müüa ja mõnel juhul ka hoiustada erinevatel krüptovaluutabörsidel veebis. Kaks peamist tüüpi on tsentraliseeritud (CEX) ja detsentraliseeritud börsid (DEX).

Lihtne lähenemine: Tsentraliseeritud börsid toimivad samamoodi nagu traditsioonilised börsid. Tellimusraamatut kasutatakse pakkumise ja nõudluse andmete kogumiseks ja kauplejate reaalajas sobitamiseks. Vara hind arvutatakse orderbooki pakkumise ja nõudluse suhte põhjal.

Õiglases väärtuses kajastamisel – ümberhindlus vt: https://coinmarketcap.com/

Levinum krüpto kauplemise keskkond on vt: https://www.kraken.com/

Alternatiivne tehniline lähenemisviis: Viimase kümne aasta jooksul on detsentraliseeritud börsid (DEX-id) läbinud mitmeid muutusi. Katsed kasutada DEXi puhul orderbook-süsteemi on andnud tulemuseks aeglased ja väga vähese likviidsusega börsid. Turutegijatel puudus stiimul. Automaatsete turutegijate (AMM) kasutuselevõtuga kujutavad kaasaegsed DEX-id ohtu mõnele väljakujunenud CEX-ile (tsentraliseeritud börs). Selle asemel, et kasutada pakkumiste teabe jälgimiseks orderbooki, lukustavad praegused DEX-id tokenite paarid likviidsusfondidesse. Fondis olevate tokenite suhe määrab nende hinna ning likviidsuse pakkujaid premeeritakse stake’mise ja fondi likviidsuse suurendamise eest.

Krüptoraha kohta tekkib investeerimisotsuse tegemisel kindlasti palju küsimusi: